اشتباهات استراتژیک اسرائیل
اشتباهات استراتژیک اسرائیل
رژیم صهیونیستی در محاسبات خود برای پس از طوفان الاقصی دچار اشتباهات استراتژیک شده است. مجموعه این اشتباهات شرایطی را به وجود آورده که صدای تحلیلگران غربی را در آورده است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صدای دیپلماسی ایران(IDVA)،بیش از ۴۰ روز از جنگ غزه گذشته است و هر روز که می‌گذرد بیش از پیش عیان و عریان شده که رژیم صهیونیستی در محاسبات خود برای پس از طوفان الاقصی (عملیات تاریخی ۷ اکتبر حماس) دچار اشتباهات استراتژیک شده است. مجموعه این اشتباهات- بخوانید اقدامات جنون‌آمیز و جنایتکارانه- شرایطی را به وجود آورده که صدای تحلیلگران غربی را در آورده است. به عنوان نمونه، توماس فریدمن کارشناس سرشناس امریکایی مسائل غرب آسیا در روزنامه نیویورک تایمز بی‌پرده نوشت: «رژیم صهیونیستی در خطر واقعی قرار دارد و تل‌آویو بدترین رهبر تاریخ خود – شاید در تمام تاریخ یهود – را دارد که هیچ توانی برای حل مسائل ندارد.» اولین اشتباه بزرگ صهیونیست‌ها این بود که فکر کردند اگر بدترین، خشن‌ترین و وحشی‌ترین واکنش را به طوفان الاقصی بدهند، این نشانه قدرت و توان امنیتی و نظامی آنهاست. اما واقعیت این است که این محاسبه، شکست امنیتی آنها در ۷ اکتبر را ترمیم نخواهد کرد. همین اواخر فایننشال تایمز به نقل از یکی از مقامات امنیتی غربی، مشکل اسرائیل را احساس امنیت کاذب دانست و برتری تکنولوژیکی این رژیم را به آیفون تشبیه کرد و گفت: «وقتی کار می‌کند عالی است، اما اگر کار نکرد، ناگهان متوجه می‌شوید که نمی‌توانید هیچ کاری انجام دهید.» خب! در تمام این ۴۳ روزی که از جنگ می‌گذرد بارها و بارها توان تکنولوژیکی اسرائیل از سوی گروه‌های مقاومت با هدف قراردادن تانک‌های مرکاوا و حملات راکتی و موشکی زیر سؤال نرفت؟ فقط در یک فقره مشخص شد، اسرائیل ۶۰۰ فروند تانک مرکاوا داشته که قریب به ۲۰۰ فروند از این تانک‌ها در جنگ غزه منهدم شده است. دومین اشتباه استراتژیک صهیونیست‌ها این بود که دیوانه‌وار به جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی روی آوردند و می‌پنداشتند که این به معنای اقتدار و هیمنه این رژیم است. اما واقعیت این است که امروز فلسطین از مسأله اول جهان اسلام به مسأله اول جهان بشریت تبدیل شده است. حضور میلیونی مردم در اقصی نقاط جهان در حمایت از فلسطین، معادلات را تغییر داده است؛ این قدرتِ نرمِ جهانی قطعاً سقوط این رژیم منفور و مطرود را نزدیک‌تر خواهد کرد.

سومین اشتباه استراتژیک رژیم صهیونیستی این بود که حملات و بمباران مدارس و بیمارستان‌ها را کلید زد و همچنان این جنایت را تکرار می‌کند. دیروز مدرسه فاخوره را به خاک و خون کشید و پیش از آن بیمارستان‌های المعمدانی، شفا، اندونزیایی و ….

صهیونیست‌ها با این کشتارهای وحشیانه و افزایش تعداد شهدا و جانباختگان، کوشیده‌اند که دست به عادی‌سازی بزنند! و افکار عمومی دنیا را برای این جنایات عادت بدهند! اما نگاه دقیق به صحنه خلاف این محاسبه و پندار را نشان می‌دهد  و بالاخره باید گفت؛ درست است که اسرائیل بدون امریکا نمی‌توانست این جنگ را ادامه دهد، اما اشتباه استراتژیک دیگر کودک‌کش‌ها این است، این محاسبه را در نظر نگرفته بودند که امروز شرایط دولت بایدن هم بحرانی شده و به تعبیر«ان‌بی‌سی» به نقل از استراتژیست‌های حزب دموکرات، «کارزار انتخاباتی بایدن، دچار حریق هولناک شده است. این کمپین، همانند یک بیمار قلبی نیازمند «شوک الکتریکی» است. این کارزار، همانند یک موش قطبی است که کورکورانه به سمت دریا می‌رود و در آن غرق می‌شود.»

  • نویسنده : حسام‌الدین برومند
  • منبع خبر : فارس