استقبال سازمان همکاری اسلامی از تصمیم ریاض درباره مراسم حج امسال
استقبال سازمان همکاری اسلامی از تصمیم ریاض درباره مراسم حج امسال

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی از تصمیم ریاض مبنی بر برگزاری مراسم حج امسال به صورت محدود از بیم تشدید شیوع ویروس کرونا، استقبال کرد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، «یوسف العثیمین» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی از بیانیه وزارت حج عربستان سعودی مبنی بر تصمیم این کشور به برگزاری مراسم […]

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی از تصمیم ریاض مبنی بر برگزاری مراسم حج امسال به صورت محدود از بیم تشدید شیوع ویروس کرونا، استقبال کرد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، «یوسف العثیمین» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی از بیانیه وزارت حج عربستان سعودی مبنی بر تصمیم این کشور به برگزاری مراسم حج امسال به صورت محدود به دلیل احتیاط‌های بهداشتی مربوط به شیوع ویروس کرونا در این کشور استقبال کرد.

به نوشته خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس)، دبیر کل سازمان همکاری اسلامی از تصمیم دولت شاه سلمان بن عبدالعزیز که «همسو با کلیه تدابیر پیشگیرانه و احتیاطی عربستان سعودی» اتخاذ شده و از زمان آغاز این همه‌گیری به شکل فعالی موجب کاهش پیامدهای منفی آن و شیوع بیشتر آن شده، حمایت کرد.

العثیمین همچنین از «توجه بالای دولت سعودی به سلامت مهمانان خداوند رحمان و بذل توجه لازم به آنها» تقدیر کرد.

وی افزود: سازمان‌دهی مناسب حج برای امسال، در سایه تداوم همه‌گیری کرونا و عدم وجود درمانی که سلامت همه را حفظ کند، عربستان سعودی را مقابل یک مسئولیت انسانی و شرعی بزرگی قرار داد. زیرا حفظ جان انسان یکی از ضرورت‌های پنج‌گانه‌ای که در دین اسلام بر آن تاکید شده است. همین امر موجب شد تا عربستان تصمیمات و تدابیری قاطع بر اساس اطلاعات بهداشتی جاری و قوانین مستحکم فقهی اتخاذ کند.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی تصریح کرد: بخش زیادی از حجاج اغلب سالخورده هستند و این نگرانی وجود دارد که در هنگام ادای مناسک حج به این ویروس مبتلا شوند و به همین دلیل نیز برخی از کشورهای اسلامی اعلام کردند که شهروندان خود را به دلیل نگرانی از سلامتیشان به حج امسال اعزام نخواهند کرد.

وی در پایان تاکید کرد که سازمان همکاری اسلامی از تصمیم اتخاذی دولت سعودی برای حفظ جان و سلامت مسلمانان حمایت می‌کند.

وزارت حج عربستان سعودی روز دوشنبه (دیروز – ۲۲ ژوئن)، از برگزاری مناسک حج امسال به صورت محدود خبر داد.

در پی شیوع ویروس کرونا، وزارت حج عربستان سعودی تصمیم گرفته است که مناسک حج سال ۱۴۴۱ هجری قمری را با تعداد بسیار محدود و برای کسانی که تمایل به انجام مناسک حج دارند و از تابعیت‌های مختلفی که تنها در داخل عربستان سعودی حضور دارند برگزار کند.

پیشتر نیز، سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه سعودی با شیوع کرونا و ثبت موارد مثبت ابتلا در عربستان دستور داد که عمره برای عمره‌گذاران غیر عربستانی لغو شود و بعدها برگزاری نماز در مسجد الحرام نیز ممنوع شد.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس