امامان جمعه سراسر کشور در خطبه های این هفته نماز با اشاره به بیانیه شورای عالی امنیت ملی و اظهارات رییس جمهوری برای مقابله با بدعهدی طرف های برجام، از اقدام متقابل دولت در این خصوص اعلام حمایت کردند. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) وبه نقل از ایرنا، بخش مهمی از خطبه های نماز […]

امامان جمعه سراسر کشور در خطبه های این هفته نماز با اشاره به بیانیه شورای عالی امنیت ملی و اظهارات رییس جمهوری برای مقابله با بدعهدی طرف های برجام، از اقدام متقابل دولت در این خصوص اعلام حمایت کردند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی(idva) وبه نقل از ایرنا، بخش مهمی از خطبه های نماز جمعه سراسر کشور در چهارمین روز از ماه مبارک رمضان به موضوع اقدام متقابل ایران در برابر دشمنی های آمریکا و بی تفاوتی اروپا، اختصاص داشت و خطیبان جمعه سراسر کشور تصمیم دولت در این خصوص را مناسب و بجا دانسته و از آن اعلام حمایت کردند.

بنا به این گزارش، شورای عالی امنیت ملی خطاب به کشورهای برجام در بیانیه ای آورد: ایران از ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند.
سفیران کشورهای عضو برجام شامل آلمان، انگلیس، چین، روسیه و فرانسه چهارشنبه گذشته به وزارت امور خارجه دعوت و نامه حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری توسط سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه به ایشان تسلیم شد.
در این نامه تصمیم شورای عالی امنیت ملی کشورمان مبنی بر «توقف اجرای برخی تعهدات جمهوری اسلامی ایران ذیل برجام» به اطلاع سران کشورهای مزبور رسیده است.

**سمنان
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان گفت: مردم ایران تمام قد از بیانیه شورای عالی امنیت ملی در اقدام متقابل دولت در برابر بدعهدی طرف های دیگر برجام حمایت می کنند.
آیت الله سید محمد شاهچراغی در خطبه های نماز جمعه این هفته سمنان در مصلای بزرگ این شهر افزود: رهبر معظم انقلاب در آیین انس با قرآن در ماه مبارک رمضان امسال فرمودند که تنها راه پیروزی در برابر استکبار جهانی مقاومت است.
آیت الله شاهچراغی اضافه کرد: اکنون آمریکا از برجام خارج شده و یکسال از بی تفاوتی اروپا نسبت به انجام تعهدات برجام گذشته است، اقدام و بیانیه اخیر دولت و مسئولان نظام در رابطه با بدعهدی آمریکا و اروپا در برجام ارزشمند است.

**کرمان
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان نیز گفت: امروز کشور بیش از هر زمان دیگری به روحیه انقلابی برای پیروزی مقابل دشمنان نیاز دارد.
حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی در نماز جمعه این هفته شهر کرمان با بیان اینکه زمان پرداختن به گفتمان برجام نیست، افزود: جریان انقلابی در صحنه های مختلف باید ظهور و بروز کند زیرا در شرایط کنونی نیاز به انسجام ملی داریم و زمان تسویه حساب جناحی گذشته است.
وی اظهار داشت: با وحدت کامل مردم و مسئولان حول محور ولایت فقیه کشور را از بحران نجات می دهیم.
امام جمعه کرمان با بیان اینکه افراد مومن با جدیت در صحنه های مختلف به میدان جهاد بروند و با دشمن بجنگند گفت: آغاز خوبی برای پاسخ به بد عهدی های آمریکا و اروپا توسط شورای امنیت ملی و رئیس دولت آغاز شده که مبارزه ای بی امان مقابل دشمنان است.

**مشهد
امام جمعه مشهد گفت: اروپا در قضیه برجام با خیانت به ایران همگام با منافع آمریکا حرکت می کند.
آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته مشهد افزود:فرهنگ و ادبیات ما در جنگ اقتصادی مقابل دشمن همان ادبیات دوران هشت سال دفاع مقدس است که در آن دوران جوانان می‌دیدند فرماندهان در صف اول قرار دارند و آنان نیز تبعیت می‌کردند.
علم الهدی افزود: در آرایش جنگی باید مدیران و مسئولان جلودار باشند و جلوتر حرکت کنند و جنگ را مدیریت نمایند.
وی ادامه داد: اگر مسئولان با قدرت وارد میدان شوند مردم هم از آنها حمایت خواهند کرد و پشتیبانشان خواهند بود چون این مردم ۴۰ سال است که نشان داده اند با آمریکا آشتی نمی‌کنند و به همه فهماندند از استکبارستیزی دست بر نخواهند داشت.

**بوشهر
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: وحدت ملی، تکیه بر توان مردم و اعتماد به جوانان تنها راه برون رفت از مشکلات است.
آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری در خطبه های نماز جمعه بوشهر افزود: آمریکا کشوری جنایتکار، خائن، به هیچ پیمانی متعهد نیست و همواره به دنبال منافع رژیم صهیونیستی است.
صفایی بوشهری اضافه کرد: آمریکا و اروپا قابل اعتماد نیستند تنها راه مقابله در جنگ اقتصادی توکل بر خدا، تکیه به اقتدار مردم و توان جوانان این سرزمین و اجرای منویات رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی است.

**اصفهان
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان نیز توقف برخی از بندهای برجام به دلیل عملی نشدن طرف های مقابل را اقدامی خوب و مثبت ارزیابی کرد.
آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد در خطبه های نماز جمعه اصفهان با اشاره به بیانیه شورای عالی امنیت ملی و مهلت ۶۰ روزه به اروپا و همچنین توقف قانونی برخی اقدامات برجام، گفت: این اقدام، خوب است و امیدواریم اگر طرف مقابل به عهد خود وفا نکرد بعد از ۶۰ روز، قدم بعدی برداشته شود.

**ارومیه 
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه نیز گفت: عربده کشی ترامپ و آمریکایی ها مصداق بارز طبل توخالی است و نباید به آنها اعتنا کرد.
حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه های نمازجمعه این هفته ارومیه افزود: باید با اتحاد و همبستگی و تدبیر هوشمندانه، زمینه شکست آمریکایی ها را در این جنگ تمام عیار اقتصادی و رسانه ای فراهم کنیم.
وی اضافه کرد: راه پیروزی ایران اسلامی در این برهه نیز تنها استقامت و ایستادگی است زیرا با مذاکره هیچ چیزی به دست نمی‌آوریم.

**ایلام
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام گفت: دشمنان و بدخواهان ایران اسلامی بدانند پیوند میان ملت این کشور با نظام و رهبری ناگسستنی است.
حجت الاسلام والمسلمین الله نور کریمی تبار در جمع نمازگزاران روزه دار شهر ایلام در محل مصلی خطاب به دشمنان اعلام کرد: وحدت بین مردم و مسئولان این کشور روز به روز تقویت و از بین نخواهد رفت.
وی با اشاره به بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی در خصوص برجام افزود: بعد از گذشت ۲ سال از این توافق ایران در انتظار پایبندی طرف مقابل به تعهداتش بودیم ولی اروپایی ها تاکنون وعده سر خرمن داده اند.

**شهرکرد
نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد با اشاره به تهدیدات اخیر آمریکا در سطح بین المللی تاکید کرد: عربده کشی های آمریکا دیگر کاربردی ندارد و برای ملت های جهان تو خالی شده است.
حجت الاسلام محمدعلی نکونام در خطبه های نخستین جمعه از ماه مبارک رمضان در مصلای امام خمینی (ره) شهرکرد افزود: آمریکا، نزد ملت های جهان از جمله در ایران یک طبل توخالی است و ملت ایران هرگز از آمریکا هراسی نداشته اند.
به گفته وی، آمریکا در دوره جدید خود نه تنها دیگر یک کشور قدرتمند نیست بلکه یک رژیم رو به زوال است و در جهان تنها شده است.

**بجنورد
امام جمعه بجنورد و نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی گفت: مهلت ۶۰ روزه ای که ایران برای طرف های برجامی تعیین کرده، نشان از موضع مناسب و سنجیده نظام ما در عرصه بین المللی دارد.
حجت الاسلام و المسلمین ابوالقاسم یعقوبی در خطبه آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه بجنورد اظهار داشت: ایران تا کنون پایبند برجام بوده و صبوری کرده تا دنیا بفهمد ما اهل جنگ نیستیم، ما می خواهیم قوانین بین المللی رعایت شود اما اگر بخواهند تعهدات را بر هم زده و عهد بشکنند ما هم این عهد را می شکنیم.
وی با اشاره به بیانیه شورای عالی امنیت ملی در مقابل توطئه های دشمنان گفت: ملت ما پشت شورای امنیت ملی است.

**شیراز
نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز، با اشاره به بدعهدی طرف های مذاکره کننده برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت: ملت ایران در مقابل بدعهدی غربی ها و به ویژه آمریکا و دفاع از منافع کشور با هم متحد و همصدا هستند.
آیت الله لطف الله دژکام، در خطبه های نماز جمعه این هفته شیراز افزود: اگر طرف های مذاکره کننده به تعهدات خود پایبند باشند، جمهوری اسلامی همانگونه که تاکنون چنین بوده به تعهدات خود پایبند خواهد بود اما اگر بحث بر بدعهدی و نادیده گرفتن حقوق کشورمان باشد، دشمنان بدانند که ملت به پا خاسته و سربلند ایران هیچگاه راه دفاع از حقوق حقه خود را نخواهد بست.

**قزوین
نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین بر ایستادگی مقابل کشورهای زورگو و زیاده خواه تاکید و گفت: ترامپ رییس جمهور آمریکا از مقاومت ها و ایستادگی مومنان عصبانی شده است.
آیت الله عبدالکریم عابدینی در خطبه های نماز جمعه قزوین افزود: آمریکا و کشورهای اروپایی نهایت زیاده خواهی و زورگویی را انجام می دهند که تنها رویکرد مقابل این اعمال، ایستادگی است.

**قم
خطیب جمعه قم نیز گفت: به طور قطع ملت ایران از مشکل های اقتصادی کنونی نیز عبور خواهد کرد ولی زیر بار ذلت تسلیم در برابر آمریکا نخواهد رفت.
آیت الله علیرضا اعرافی درخطبه های نماز جمعه قم در مصلای قدس ، با اشاره به بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی و مواضع جمهوری اسلامی برای کاهش برخی تعهدات ایران در برجام گفت: در قالب برجام گام هایی برای احیای صنعت هسته ای برداشته شدو این اقدامات مورد تایید همه آحاد مردم است،از مسئولان می خواهیم که در برابر زیاده خواهی دشمنان بایستند و از منافع ملی با قدرت دفاع کنند.

منبه ایرنا