احداث پالایشگاه تمام ایرانی فاز ۱۴ در اوج تحریم ها
احداث پالایشگاه تمام ایرانی فاز ۱۴ در اوج تحریم ها

دانش بنیان ردیف‌های شیرین سازی پالایشگاه فاز ۱۴ را به بهره‌برداری رساندند. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) و به نقل از ایرنا مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی با اشاره به اینکه این فاز ایرانی‌ترین فاز پارس جنوبی است،گفت: در ابتدای کار توسعه پارس جنوبی در دهه ۷۰، حدود ۲۵ درصد از […]

دانش بنیان ردیف‌های شیرین سازی پالایشگاه فاز ۱۴ را به بهره‌برداری رساندند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) و به نقل از ایرنا مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی با اشاره به اینکه این فاز ایرانی‌ترین فاز پارس جنوبی است،گفت: در ابتدای کار توسعه پارس جنوبی در دهه ۷۰، حدود ۲۵ درصد از تجهیزات ایرانی بود اما اکنون سهم ساخت داخل به بالای ۷۰ درصد رسیده است.

محمد مهدی توسلی پور  با تاکید بر اینکه سیستم کنترل فازهای دیگر از خارج تامین می‌شد، افزود: اما در فاز ۱۴ این سیستم کنترل توسط یک شرکت دانش بنیان ساخته و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

توسلی پور با اشاره به اینکه پالایشگاه‌ها در پارس جنوبی، پالایشگاه گاز ترش است و خطرات زیادی دارد، ادامه داد: اما سازندگان داخلی با وجود این خطرات کار را جلو برد.

وی تاکید کرد: پالایشگاه فاز ۱۴ بیش از ۷۰ درصد ساخت داخل است و امیدواریم ۳۰ درصد دیگری که نیاز به ساخت داخل دارد در کشور ساخته شود و قطعات یدکی تجهیزات خارجی این پالایشگاه را در داخل پیگیری می‌کنیم.

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی با اشاره به اینکه خوراک مورد نیاز برای تولید ۴۰ درصد از بنزین کشور از این میدان تامین می‌شود، گفت: برای ادامه روند تامین گاز مورد نیاز کشور باید به سمت اصلاح الگوی مصرف و بهینه سازی آن برویم.

وی با بیان اینکه اهمیت محیط زیستی فلر گازها در پارس جنوبی بسیار با اهمیت است، افزود: روزانه گاز در سایت ۱ و ۲ پارس جنوبی فلر می‌شود.

توسلی پور با تاکید بر اینکه در هر میدان نفتی و گازی بعد از چند سال برداشت افت فشار خواهد داشت، ادامه داد: ساخت کمپرسورهای فشارافزایی توسط شرکت‌های ایرانی شروع شده و به صورت آزمایشی در حال اجرا است.

وی گفت: از ظرفیت پالایشگاه‌های پارس جنوبی برای پالایش گاز تولیدی از میادین دیگر مانند پارس شمالی، بلال و … استفاده خواهد شد.

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی با تاکید بر لزوم تشکیل اتاق فکر برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، افزود: با توجه به روزهای طولانی آفتابی در ایران این موضوع باید با جدیت دنبال شود.