اصلاح‌کردن امور ریشه در دین و مذهب ما دارد. اصلاح‌طلبان هم پیرو مولایشان حسین(ع) همواره کوشیده‌اند که اگر انحرافی در بخشی ایجاد شده است، آن را اصلاح کنند. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) محمدرضا خباز، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، استاندار سابق سمنان و جزو سینه چاکان دولت اعتدال که منتقدان دولت روحانی را «منافق […]

اصلاح‌کردن امور ریشه در دین و مذهب ما دارد. اصلاح‌طلبان هم پیرو مولایشان حسین(ع) همواره کوشیده‌اند که اگر انحرافی در بخشی ایجاد شده است، آن را اصلاح کنند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) محمدرضا خباز، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، استاندار سابق سمنان و جزو سینه چاکان دولت اعتدال که منتقدان دولت روحانی را «منافق و باجگیر و جنگ طلب» دانسته بود و همچنین احتمال داده بود تندروهای منتقد دست نشانده جایی باشند، در گفتگو با سایت اصلاح طلب نامه نیوز اصلاح طلبان را پیرو امام حسین(ع) دانسته که برای اصلاح اقدام خواهند کرد. خباز در ادامه این اصلاح طلبی را با نگاه با انتخابات ریاست جمهوری ممزوج کرده و در اظهاراتی قابل تامل درباره وزیر خارجه گفته است: «این احتمال کاملا وجود دارد که آقای ظریف نامزد ریاست‌جمهوری بشود؛ هرچند او در زمان برجام به دلیل فشارهایی که نیروهای تندرو می‌آوردند قسم خورد که در ریاست‌جمهوری نامزد نشود اما در عالم سیاست هیچ‌چیزی غیرمنتظره نیست».

بخش های مهم اظهارات خباز را درادامه خواهید خواند:

*اگر به وصیت‌نامه امام حسین(ع) توجه کنیم، درمی‌یابیم که یکی از اهداف مهم آن حضرت اصلاح امت بود. این موضوع نشان می‌دهد که اصلاح‌کردن امور ریشه در دین و مذهب ما دارد. اصلاح‌طلبان هم پیرو مولایشان حسین(ع) همواره کوشیده‌اند که اگر انحرافی در بخشی ایجاد شده است، آن را اصلاح کنند. در مقطع کنونی اصلاح‌طلبان برای استمرار اصلاحات باید مخاطبان خود یعنی مردم را قانع کنند و اقناع عمومی میسر نمی‌شود مگر با ارائه برنامه‌های اجرایی دقیق که اکنون آن را تحت عنوان مانیفست شناسایی می‌کنیم.

*ارائه یک مانیفست روشن باعث می‌شود که مردم بدانند اصلاح‌طلبان قرار است در حوزه‌های سیاست داخلی، سیاست خارجی، اقتصاد و فرهنگ چه کار کنند و اگر قرار به رأی‌دادن باشند، آگاه باشند که به چه برنامه‌ای رأی می‌دهند و قرار است با پیروزی جریان اصلاحات در انتخابات، کشور به کدام نقطه برسد.

*اصلاح‌طلبان در ابتدا باید بگویند چه برنامه‌ای داریم و سپس نامزد خود در انتخابات ریاست‌جمهوری را معرفی کنند. در حقیقت پیش‌فرض ارائه نامزد باید ارائه برنامه باشد. نامزد ریاست‌جمهوری باید ملزم شود که برنامه‌های مشخصی را اجرا کند تا نکند که فردا روز گفته شود رئیس‌جمهور به هیچ جریان و حزبی وابستگی ندارد.

*شرایط کلی سیاسی تغییری نکرده است زیرا قانون اساسی، رویه صداوسیما، بنیان‌های قدرتمند اقتصادی غیردولتی و نهادهای مهم همان روش گذشته را طی می‌کنند و تا زمانی که قانون اساسی اصلاح‌ نشود، نمی‌توان گفت که شرایط سیاسی تغییری کرده است.

*ما باید چهره‌های جدیدی را به مردم معرفی کنیم و نگران از رأی‌آوری نداشته باشیم زیرا اگر برنامه وجود داشته باشد و نامزد معرفی‌شده خود را متعهد به برنامه‌های ارائه‌شده بداند، مردم رأی می‌دهند؛ خواه آن نامزد آقای ظریف یا یکی از دیگر عزیزان باشد. در عین حال این احتمال کاملا وجود دارد که آقای ظریف نامزد ریاست‌جمهوری بشود؛ هرچند او در زمان برجام به دلیل فشارهایی که نیروهای تندرو می‌آوردند قسم خورد که در ریاست‌جمهوری نامزد نشود اما در عالم سیاست هیچ‌چیزی غیرمنتظره نیست و ممکن است بیاید اما به نظرم از حالا روی اسامی تکیه نکنیم زیرا هرچه اسم افراد را مطرح کنیم، نیروهایی خاص که معمولا قائل به اخلاق سیاسی نیستند، به آن شخصیت حمله می‌کنند و سعی می‌کنند او را بسوزانند.

  • منبع خبر : جهان‌نیوز