رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن تأکید بر غیرقانونی بودن شهرک‌سازی صهیونیست‌ها در اراضی اشغالی خواستار تجدیدنظر این رژیم در طرح ساخت هزاران واحد صهیونیست‌نشین در قدس شرقی شد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، «جوزپ بورل» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن غیرقانونی خواندن شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطینیان، از این […]

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن تأکید بر غیرقانونی بودن شهرک‌سازی صهیونیست‌ها در اراضی اشغالی خواستار تجدیدنظر این رژیم در طرح ساخت هزاران واحد صهیونیست‌نشین در قدس شرقی شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، «جوزپ بورل» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن غیرقانونی خواندن شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطینیان، از این رژیم  خواست تا در برنامه‌های خود برای ساخت هزاران واحد صهیونیست‌نشین در قدس شرقی تجدیدنظر کند.

طبق گزارش خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، بورل طی بیانیه‌ای با تأکید بر اینکه اقدامات رژیم صهیونیستی در ساخت شهرک‌های صهیونیست‌نشین در قدس شرقی طبق قوانین بین‌المللی غیرقانونی است، گفت: «همانطور که اتحادیه اروپا به وضوح در مناسبات بسیار زیادی از جمله اختتامیه‌های شورای اروپا بیان کرده است، چنین اقداماتی (شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی)، پیوند جغرافیایی و سرزمینی بین اورشلیم (قدس) و بیت لحم را قطع می‌کند، جامعه فلسطینیانی که در این مناطق زندگی می‌کنند را منزوی می‌کند و امکانپذیری راه‌حل دو دولتی را تهدید می‌کند».

اظهارات بورل در واکنش به اظهارات اخیر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بوده است که در فاصله دو هفته مانده به انتخابات پارلمانی، گفت که هزاران واحد صهیونیست‌نشین جدید در قدس شرقی احداث خواهد کرد.

وی همچنین ادعا کرد که مسئولان این رژیم قصد دارند دو هزار و دویست واحد مسکونی جدید را در شهرک «بنیت» واقع در ارتفاعات «ابوغنیم» احداث کنند.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه تصریح کرد: «شهرک‌ها طبق قوانین بین‌المللی غیرقانونی است. اتحادیه اروپا هیچ‌گونه تغییرات در مرزهای قبل از ۱۹۶۷ از جمله در ارتباط با اورشلیم را به رسمیت نمی‌شناسد مگرآنکه به توافق طرفین (فلسطینیان و صهیونیست‌ها) رسیده باشد. ما از اسرائیل می‌خواهیم در این طرح‌ها تجدیدنظر کند».

روز جمعه هفته گذشته، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با «ریاض المالکی» وزیر امور خارجه فلسطین درباره طرح آمریکایی «معامله قرن» دیدار و گفت‌وگو کرد و بر تداوم تعهد اتحادیه اروپا برای راه‌حل دو دولتی که بر اساس مذاکره حاصل شود، تأکید کرد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که بیش از ۶۰۰ هزار شهرک‌نشین صهیونیست در کرانه باختری و قدس در میان سه میلیون فلسطینی اقامت دارند.

  • منبع خبر : فارس