ابرها امسال ۲۲ درصد کمتر باریدند
ابرها امسال ۲۲ درصد کمتر باریدند

سخنگوی صنعت آب ایران با بیان اینکه میزان بارندگی تجمعی استانی از ابتدای سال آبی تا روز ۲۷ آبانماه سال جاری با ارتفاع ریزش های جوی کشور معادل ۲۰٫۸ میلیمتر ثبت شده است گفت:این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره های مشابه دراز مدت ۲۶٫۶ میلیمتر بوده که ۲۲ درصد کاهش را به اثبات می […]

سخنگوی صنعت آب ایران با بیان اینکه میزان بارندگی تجمعی استانی از ابتدای سال آبی تا روز ۲۷ آبانماه سال جاری با ارتفاع ریزش های جوی کشور معادل ۲۰٫۸ میلیمتر ثبت شده است گفت:این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره های مشابه دراز مدت ۲۶٫۶ میلیمتر بوده که ۲۲ درصد کاهش را به اثبات می ساند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران (idva)عیسی بزرگ زاده  در یک نشست خبری همچنین در خصوص وضعیت بهره برداری مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی تا روز ۲۸ آبان ماه سال جاری نیز اظهار کرد: میزان آب ورودی به سدها از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۸ آبان ۲ میلیارد و ۴۷۰ میلیون متر مکعب بوده است. این رقم سال گذشته ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب بوده که سه درصد بهبود نشان می‌دهد.

وی ادامه داد:میزان پر بودن مخازن سدهای کشور ۴۰ درصد بوده و همچنین موجودی مخزن نیز امسال به میزان ۱۹٫۶۲ میلیارد متر مکعب رسیده است  و این در حالیست که این موجودی در سال قبل ۱۸٫۰۲ میلیارد متر شده بود.

 بزرگ زاده ادامه داد:خروجی سدهای کشور در سال آبی یاد شده نیز رقم ۴٫۵۶ میلیارد متر مکعب را بخود اختصاص داده است در حالی که این خروجی در سال قبل ۳٫۰۵ میلیارد متر مکعب بود.

این مقام مسئول با ذکر اینکه  در چند سال گذشته برای مدیریت منابع آب بازتخصیص آب در دستور کار قرار داده شده، تصریح کرد: در حال حاضرحجم بارگذاری منابع سطحی و زیرزمینی در ایران ۲ برابر استاندارد جهانی است بنابراین باید سبد آب کشور را میان مصرف کنندگان بازتخصیص داد بدان صورت که سطح آب زیرزمینی و نامتعارف دقیقا ارزیابی شود.

وی  همچنین بیان کرد سیاست وزارت نیرو بر این مبناست که ابتدا آب شرب و بهداشت و بعد خدمات و صنعت را تامین شود تا همه بصورت عادلانه از منابع آبی کشور استفاده کنند.

بزرگ زاده اضافه کرد:تعادل در کفه تامین و مصرف باید  حفظ شود و در صورت بهم خوردن این تعادل ناترازی و ناپایداری زیست بوم کشور به مخاطره خواهد افتاد.