ابراز نگرانی ژاپن از وضعیت ناآرام هنگ‌کنگ
ابراز نگرانی ژاپن از وضعیت ناآرام هنگ‌کنگ

دولت ژاپن با ابراز نگرانی از وضعیت ناآرام روزهای اخیر در هنگ‌کنگ، گفت، ثبات در این منطقه برای توکیو مهم است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، «یوشیهیده سوگا» دبیر کابینه و سخنگوی دولت ژاپن امروز (دوشنبه) در واکنش به تصمیم دولت چین برای تصویب قانون امنیتی حول هنگ‌کنگ، […]

دولت ژاپن با ابراز نگرانی از وضعیت ناآرام روزهای اخیر در هنگ‌کنگ، گفت، ثبات در این منطقه برای توکیو مهم است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، «یوشیهیده سوگا» دبیر کابینه و سخنگوی دولت ژاپن امروز (دوشنبه) در واکنش به تصمیم دولت چین برای تصویب قانون امنیتی حول هنگ‌کنگ، از این ناآرامی‌ها در این منطقه ابراز نگرانی کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، سوگا طی سخنرانی در نشست خبری روزانه، گفت وضعیت هنگ‌کنگ بسیار نگران‌کننده است زیرا ثبات در این منطقه حائز اهمیت است.

پنجشنبه گذشته مجمع خلق چین قطعنامه امنیت ملی هنگ‌‌کنگ را با هدف تقویت امنیت این منطقه به تصویب درآورد که طبق آن، کمیته کنگره خلق ملی مسئولیت تدوین لایحه‌ای در خصوص امنیت هنگ‌کنگ را برعهده خواهد داشت. مقامات آمریکایی مدعی هستند که تصویب این قانون در چین باعث محدودیت آزادی و خودمختاری هنگ‌کنگ خواهد شد.

دولت چین اما می‌گوید که هدف این لایحه مقابله با براندازی، تروریسم و مقابله با مداخلات خارجی در امور هنگ‌کنگ است. دولت هنگ‌کنگ روز پنج شنبه اعلام کرد هر تحریمی یک شمشیر دو لبه است که نه تنها به منافع هنگ‌کنگ بلکه به اقتصاد آمریکا نیز ضربه بزرگی وارد خواهد کرد.

کشورهای غربی به رهبری آمریکا به دنبال اعمال فشار به چین برای کاهش تسلط این کشور بر هنگ کنگ هستند.

این درحالیست که سیاست «یک کشور، دو سیستم» یا سیاست «چین واحد» از سال ۱۹۷۹ تا به امروز موضع رسمی دولت‌های آمریکا و اروپا بوده و طبق آن واشنگتن هنگ‌کنگ و تایوان را بخشی از سرزمین اصلی چین می‌داند اما آمریکا در عمل طی سال‌های اخیر با اقداماتی از قبیل فروش تسلیحات پایبندی کامل به این سیاست نشان نداده است.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس