معاون نمایندگی دائم ایران در دفتر سازمان ملل در وین از وضعیت کنونی در سرزمین‌های اشغالی و کرانه باختری و بحران انسانی در نوار غزه ابراز نگرانی کرد و خواستار رفع فوری و بدون قید و شرط محاصره غیرقانونی نوار غزه شد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)؛ مراسم بزرگداشت روز بین‌المللی همبستگی با […]

معاون نمایندگی دائم ایران در دفتر سازمان ملل در وین از وضعیت کنونی در سرزمین‌های اشغالی و کرانه باختری و بحران انسانی در نوار غزه ابراز نگرانی کرد و خواستار رفع فوری و بدون قید و شرط محاصره غیرقانونی نوار غزه شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)؛ مراسم بزرگداشت روز بین‌المللی همبستگی با مردم فلسطین، امروز (شنبه) در مقر سازمان‌های بین‌المللی در وین برگزار شد.

در این نشست «رضا غائبی» معاون نمایندگی ایران در دفتر سازمان ملل در وین، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت اسفناک  انسانی در سرزمین‌های اشغالی و اینکه رژیم اسرائیل با نقض قوانین بین‌المللی در حال جنایت جنگی در فلسطین است، بر ضرورت یافتن یک راه‌حل جامع و پایدار برای حل بحران فلسطین تأکید و خاطرنشان کرد: پایان دادن به اشغال فلسطین و بازگشت مردمان آن به سرزمین خود و تاسیس یک سرزمین مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف بایستی جزیی از راه‌حل جامع باشد.

معاون نماینده دائم کشورمان در سخنان خود با اشاره به اینکه برگزاری مراسم سالیانه روز بین‌المللی همبستگی با مردم فلسطین یک فرصت خوب برای تجدید تعهدات‌مان به یک راه‌حل جامع و پایدار برای مسئله فلسطین است، افزود: جمهوری اسلامی ایران حمایت کامل خود از بزرگداشت این روز مهم که فرصتی مناسب برای بازتاب وضعیت تاسف بار اشغال فلسطین که سبب محروم کردن مردم آن از حقوق بنیادین خود از جمله حق تعیین سرنوشت شده است را اعلام کرده است.

وی ضمن ابراز نگرانی عمیق از وضعیت نگران کننده در سرزمین‌های فلسطین اشغالی به ویژه کرانه باختری و بحران انسانی در نوار غزه به علت محاصره و تحریم اقتصادی، تجاوز گسترده ارتش اسرائیل و تخریب مدارس و خانه‌ها، خواستار رفع فوری و بدون قید و شرط محاصره غیرقانونی نوار غزه و آزادی همه مبادی و گذرگاه‌های این منطقه و همچنین پایان دادن به تمامی رویه‌هایی شد که معادل مجازات دسته جمعی است.

این دیپلمات کشورمان در ادامه با اشاره به اینکه تمامی اقدامات و رویه‌های رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی از جمله شرق بیت المقدس، برخلاف کنوانسیون چهارم ژنو و قطعنامه‌های متعدد سازمان ملل است، خواستار توقف فوری و بدون تاخیر تمامی این اقدامات از جمله شهرک سازی، بهره برداری از منابع طبیعی، آوارگی اجباری و جنایات متعدد دیگر شد.

وی همچنین خشونت افراطی، ترور و فتنه انگیزی توسط شهرک نشینان صهیونیست و افراط طلب‌ها در اماکن مقدس شرق بیت المقدس، تبعیض علیه فلسطینی‌ها و عدم پاسخگویی در سیستم قضایی را نکات نگران کننده دیگر در مورد فلسطین عنوان کرد و افزود: این رفتارهای غیر انسانی سبب وخیم‌تر کردن اوضاع در عمل شده و تنش‌ها را شدیدتر می‌کند.

معاون نماینده دائم کشورمان در پایان ضمن اعلام مجدد حمایت کشورمان از مردم فلسطین در تلاش مشروع و به حق آن‌ها علیه اشغالگری و تلاش برای اعمال حق تعیین سرنوشت خود، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران عمیقا معتقد است راه‌حل مسئله فلسطین نیازمند یک رویکرد جامع شامل رسیدگی جدی به عوامل ریشه‌ای این بحران است و ما معتقدیم که صلح بادوام تنها زمانی دست یافتنی است که راه‌حل ارائه شده شامل تحقق حقوق مشروع مردم فلسطین از جمله پایان دادن به اشغال این سرزمین و بازگشت مردم فلسطین به سرزمین خود و برقراری یک سرزمین مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف باشد.

  • منبع خبر : فارس