یک وب‌سایت لبنانی نوشت، درگیری‌های کنونی در جنوب یمن شکاف مخفی میان امارات و عربستان به عنوان دو سر اصلی ائتلاف متجاوز به یمن را آشکار و فروپاشیدگی ائتلاف مذکور را علنی کرده است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، حدود پنج سال قبل عربستان سعودی و امارات به […]

یک وب‌سایت لبنانی نوشت، درگیری‌های کنونی در جنوب یمن شکاف مخفی میان امارات و عربستان به عنوان دو سر اصلی ائتلاف متجاوز به یمن را آشکار و فروپاشیدگی ائتلاف مذکور را علنی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، حدود پنج سال قبل عربستان سعودی و امارات به بهانه حمایت از دولت مستعفی یمن به ریاست «عبد ربه منصور هادی» جنگی نظامی علیه یمن به راه انداختند.

بر اساس گزارش «العهد»، در نیمه سال ۲۰۱۵ قوای متجاوز سعودی و اماراتی وارد عدن شدند و با حمایت عناصر القاعده، داعش و برخی قوای تکفیری مانند داعش، القاعده و غیره آن را اشغال کردند. گرچه عبد ربه شهر عدن در جنوب یمن را پایتخت خودخوانده دولت مستعفی نامید اما وی زیاد در این شهر نماند و با فرار به عربستان، مقیم هتل‌های ریاض شد.

با گذشت زمان امارات چشم‌اندازهای خود را آشکار و شبه‌نظامیان خود را سازماندهی کرد و به حساب حمایت از حاکمیت و استقلال یمن و نیز به حساب دولت مستعفی این کشور و متحد خود ریاض نفوذ خود را در شهرهای جنوبی عدن و «لحج»، «ضالع»، «ابین» و «سقطری» تقویت کرد. در سال‌های اول نیروهای اماراتی به شبوه، «حضرموت» (در شرق) و المهره (در شرق) رسیدند تا اینکه عربستان مداخله و آنها را به عقب راند.

العهد افزود: سیر وقایع در مناطق اشغالی نشان می‌دهد که امارات شعار بازگرداندن دولت  قانونی (دولت مستعفی) را کنار گذاشته اما ریاض همچنان از آن مانند پیراهنی که اهداف واقعی‌اش در یمن را پنهان نگه می‌دارد، استفاده می‌کند.

در ادامه این گزارش آمده، سوالی که اینجا مطرح می‌شود میزان از هم پاشیدگی ائتلاف متجاوز به فرماندهی عربستان است، موضوعی که تقریبا از آغاز جنگ علیه یمن با خروج تعدادی از اعضای ائتلاف مانند پاکستان، قطر و مغرب و کمرنگ شدن نقش دو کشور مصر و اردن دیده شد و امروز به شکاف میان دو طرف اصلی یعنی سعودی و امارات رسیده است.

العهد افزود: درست است که امارات و مقامات آن همواره بر ایستادن خود در کنار عربستان سعودی تأکید می‌کنند اما آنچه گفته می‌شود با آنچه در واقعیت دیده می‌شود دو موضوع متفاوت است. درگیری سخت میان نیروهای وابسته به امارات و سعودی در عدن شکی باقی نمی‌گذارد که ائتلاف «محمَّدَین» (محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی) به پایان خود رسیده است. آنچه امروز از عدم اجرای توافق ریاض و تبادل اتهامات میان طرف‌های محلی مبنی بر تعلل طرف مقابل می‌بینیم چیزی جز ترجمه عملی این شکاف نیست.

این وبگاه لبنانی افزود، عربستانی که روزی امضای توافق ریاض را جشن گرفت و آن را مانند یک پیروزی برای نزدیک کردن طرف‌های مورد اختلاف در جنوب یمن معرفی کرد امروز با اعلام خودمختاری «المجلس الانتقالی الجنوبی» (شورای انتقالی جنوب) -تحت حمایت امارات- در جنوب یمن ضربه سختی دریافت کرده است.

زمانی که امارات از عقب کشیدن نیروهای خود از یمن و کاهش تعداد آنها سخن گفت این امکان برای عربستان و متحدان آن وجود داشت که به صورت انفرادی نفوذ خود را به صورت کامل تقویت کنند اما امارات پس از ساماندهی وضعیت نیروهایش بازگشت و حتی از قوای نظامی و حملات هوایی برای توقف پیشروی نیروهای مورد حمایت ریاض در عدن و عدم تسلط آنها بر این شهر استفاده کرد. ابوظبی با این اقدام از مرزهای نفوذ میان خود و مزدورانش با ریاض و مزدورانش را مشخص کرد .

در ادامه این گزارش آمده، درگیری‌های کنونی در جنوب تأکید می‌کند که ریاض و ابوظبی برای توقف کامل جنگ و رفع محاصره آماده نیستند و آتش‌بس‌های ادعایی اعلام شده چیزی جز یک عملیات فریب نیست.

حوادث اخیر در یمن اهداف حقیقی و دستورکارهای محرمانه و متناقض امارات و عربستان و دنباله‌های محلی آنها در یمن را فاش کرد و ایستادگی ملت یمن در پنج سال گذشته منجر به فروپاشیدگی ائتلاف متجاوز شد.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس