آیینه کاخ سفید
آیینه کاخ سفید

میزان بی‌اطلاعی ترامپ از چگونگی اداره کاخ سفید حیرت‌انگیز است؛ مثلا او یک بار پرسید: آیا فنلاند جزء روسیه است؟ به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، هر روز که می‌گذرد رویدادهای آمریکا جذابتر و تماشایی تر می شود. منظورم رویدادهای کف خیابان های آمریکا و پایمال شدن حقوق رنگین […]

میزان بی‌اطلاعی ترامپ از چگونگی اداره کاخ سفید حیرت‌انگیز است؛ مثلا او یک بار پرسید: آیا فنلاند جزء روسیه است؟

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، هر روز که می‌گذرد رویدادهای آمریکا جذابتر و تماشایی تر می شود. منظورم رویدادهای کف خیابان های آمریکا و پایمال شدن حقوق رنگین پوستان این کشور نیست که اینها دل را می خراشد و تلخی‌اش هر انسانی را ملول می کند.
رویدادهای جذاب و تماشایی، وقایعی است که بین سیاستمداران و دولتمردان آمریکا در حال وقوع است و تمامی هم ندارد.
یکی از جدیدترین این وقایع انتشار کتاب جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آمریکاست.
وی در کتاب اخیر خود که در ژوئن ۲۰۲۰ بخشی از آن منتشر شد نوشت : «دونالد ترامپ از “شی جین پنگ” رییس جمهوری چین، خواسته بود که با خرید محصولات کشاورزی بیشتر از آمریکا، به پیروزی وی در انتخابات ۲۰۲۰ میلادی کمک کند!》
بولتن که هم حزبی ترامپ است و حدود ده ماه هم مشاور امنیت ملی ترامپ بوده همچنین نوشته است: «میزان بی‌اطلاعی رئیس جمهور از چگونگی اداره کاخ سفید حیرت‌انگیز بود.مثلا او یکبار پرسید آیا فنلاند جزو روسیه است؟ حتی نمی‌دانست که بریتانیا یک قدرت اتمی است».
بخش هایی از این کتاب که «اتاق اتفاق؛ آیینه‌ای از کاخ سفید» نام دارد، روز چهارشنبه هفته گذشته در وال‌استریت ژورنال، نیویورک‌تایمز و واشنگتن پست منتشر شد.
نیویورک تایمز از قول جان بولتون در کتابش نوشته: “هنگام دیدار تاریخی ترامپ و رهبر کره شمالی، پمپئو یادداشتی به بولتون داده که در آن نوشته بوده ترامپ دارد «بالکل دروغ می‌گوید» و سیاست ترامپ درباره کره شمالی «امکان موفقیتش صفر» است!
در همین اثناء هیلاری کلینتون رقیب ترامپ در دوره قبل هم خطاب به دونالد ترامپ گفته: ساکت و بی سر و صدا برو گم شو! برگرد برو دنبال بازی گلف یا هر کاری که دوست داری؛ دست از سر کشور ما بردار!
البته ساکنان فعلی کاخ سفید هم در برابر انتشار بخش هایی از کتاب بولتن،ساکت نمانده و واکنش های تندی نشان داده اند.
وزیرخارجه آمریکا در واکنش به کتاب جان بولتون، مشاور ارشد پیشین کاخ سفید، وی را «خائن» و اظهاراتش را «دروغ» خواند.
پمپئو گفته است:جان بولتون دارد دروغ‌پراکنی می‌کند؛‌ 《(اظهاراتش) راست‌ودروغ‌های درهم و کذب محض》 است.
وی افزوده:هم غم‌انگیز و هم خطرناک است که آخرین کار علنی جان بولتون (ایفای) نقش خائنی است که اعتماد مقدسِ مردم آمریکا را پایمال کرده و این‌چنین به این کشور لطمه زده است.
حملات و توهین مقامات آمریکایی به یکدیگر و دروغگو خطاب کردن هم، تازگی ندارد اما ادبیات و سطح این توهین ها و حملات، از انتخابات دور قبل این کشور وارد مرحله جدیدی شد و موجب برملا گردیدن واقعیت های زیادی از درون آمریکا گشت؛ واقعیت هایی که سالیان طولانی و با صرف هزینه‌های گزاف تلاش شده بود پنهان نگاه داشته شود.
تنش ها و درگیری ها در سطوح بالای سیاسی آمریکا نشانه مهمی از سست شدن استحکام درونی نظام این کشور است.
آشکار شدن این منازعات درون سیستمی آن هم با ادبیاتی سخیف و مملو از توهین،نه فقط افکار عمومی داخل آمریکا را بلکه افکار عمومی کشورهای دیگر و بخصوص نخبگان عالم را بیش از پیش متقاعد می کند که دولتمردان آمریکا به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند و صلاحیت حکمرانی بر کشور خود را هم ندارند چه برسد به تعیین تکلیف برای کشورهای دیگر.
“اتاق اتفاق” که دولتمردان این کشور تلاش می کنند جلوی انتشارش را بگیرند،نه بیانگر همه واقعیت های درون کاخ سفید است و نه نویسنده آن صاحب صلاحیت برای بیان همه واقعیت ها در عین حال این کتاب آیینه ای ترک برداشته در دستان فرد بی صلاحیتی است برای نمایاندن بخش کوچکی از بی کفایتی ها ،عدم صلاحیت ها و سیاهی ها در کاخ سفید!

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس