سعد حریری نخست‌وزیر پیشین لبنان پس از سفری حدوداً سه‌ماهه به پاریس جمعه‌شب به لبنان بازگشته است. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، سعد حریری نخست وزیر پیشین لبنان پس از سفری حدوداً سه‌ماهه به پاریس جمعه‌شب به لبنان بازگشته است، اما به‌نظر نمی‌رسد بازگشتی معمولی باشد و از تحرکات پیدا و پنهان جریان […]

سعد حریری نخست‌وزیر پیشین لبنان پس از سفری حدوداً سه‌ماهه به پاریس جمعه‌شب به لبنان بازگشته است.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)، سعد حریری نخست وزیر پیشین لبنان پس از سفری حدوداً سه‌ماهه به پاریس جمعه‌شب به لبنان بازگشته است، اما به‌نظر نمی‌رسد بازگشتی معمولی باشد و از تحرکات پیدا و پنهان جریان ۱۴ مارس و خود اظهارات حریری پیداست که احتمالاً دور تازه‌ای از کشمکش‌های سیاسی در این کشور شروع شود.

حریری بعد از استعفای معنادار خود در اکتبر گذشته به‌دنبال اعتراضات مردمی بی‌سابقه و به‌تبع آن تشکیل دولت جدید فعالیت چندانی نداشت و به‌دور از انظار عمومی بود، اما گویا با توجه به تداوم مشکلات اقتصادی لبنان همزمان با نزدیک شدن موعد پایان وعده صدروزه حسن دیاب نخست وزیر کنونی برای تهیه طرح نجات اقتصادی با هدف عبور از بحران، فرصت را برای شروع کار سیاسی متفاوتی مناسب دیده است؛ اما نه در قامت یک دولتمرد، بلکه به‌عنوان رهبر اپوزیسیون مقابل  دولت جدیدِ تحت حمایت حزب‌الله و جریان آزاد ملی به‌رهبری میشل عون رئیس جمهور لبنان.

البته مشکلات لبنان و عراق و دیگر مناطق درگیر بحران چیزی نیست که یک‌شبه حل‌وفصل شود، کرونا با تحمیل خود به‌عنوان یک بازیگر ناخوانده دیگر در منطقه و جهان بر عمق این بحران هم افزوده است.

اکنون در این شرایط بسیار سخت اقتصادی لبنان، سعد حریری در حالی به لبنان بازگشته است که در دهم آوریل دولت دیاب را غیرمستقیم تهدید کرد و در توئیتی طرح اقتصادی آن را “خودکشی اقتصادی” خوانده و گفته است که اگر وضعیت سر و سامانی نگیرد “به‌زودی موضع دیگری اتخاذ خواهیم کرد”.

فعلاً ماهیت این “موضع دیگر” مشخص نیست، اما تحرکات نیروهای سیاسی ۱۴ مارس، تهدیدات و انتقادات تند روزهای اخیر تا جایی که «ولید جنبلاط» حسن دیاب را “کینه‌توز و کارمند جبران باسیل” وزیر خارجه سابق لبنان خوانده است، نشان می‌دهد که هفته‌ها و ماه‌های آتی در این کشور پرتنش خواهد بود.

فعلاً باید منتظر پلان‌های اصلی برنامه اپوزیسیون جدید لبنان ماند؛ برنامه‌ای که از پشتیبانی منطقه‌ای عربستان و بین‌المللی آمریکا و فرانسه برخوردار است.

  • منبع خبر : تسنیم