سفیر ایران در ونزوئلا عنوان کرد: ⁧‫آمریکا‬⁩ بالاخره فهمید باید به تعهدات و مسئولیت هایش در قبال معاهدات بین المللی از جمله آزادی تجارت و دریانوردی احترام بگذارد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، «حجت الله سلطانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا در توئیتر نوشت: اقدام ⁧‫آمریکا‬⁩ در عدم […]

سفیر ایران در ونزوئلا عنوان کرد: ⁧‫آمریکا‬⁩ بالاخره فهمید باید به تعهدات و مسئولیت هایش در قبال معاهدات بین المللی از جمله آزادی تجارت و دریانوردی احترام بگذارد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، «حجت الله سلطانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا در توئیتر نوشت: اقدام ⁧‫آمریکا‬⁩ در عدم تعرض به ⁧‫نفتکش‬⁩ های ⁧‫ایران‬⁩ نشان داد، هنوز در لایه هایی از حاکمیت این کشور عقل، دوراندیشی و تدبیر زنده است.»

وی افزود: «اینها باید به جنگ طلبان بفهمانند رعایت مقررات و معاهدات بین المللی توسط دولتها از جمله آمریکا، جهانی امن تر را برای همه کشورها و آمریکا ایجاد خواهد کرد.»

سفیر ایران همچنین خاطرنشان کرد: «اینکه بالاخره ⁧‫آمریکا‬⁩ فهمید باید به تعهدات و مسئولیت هایش در قبال معاهدات بین المللی از جمله آزادی تجارت و دریانوردی احترام بگذارد، اتفاق خوبی است، اما باید بداند برجام، قطعنامه ٢٢٣١، ان.پی.تی، عدم حمایت از تروریسم و … سایر تعهدات بین المللی هستند که باید رعایت و اجرا کند.»

به گزارش فارس، پنج نفتکش بیش از یک و نیم میلیون بشکه بنزین را از ایران به ونزوئلا که علیرغم داشتن ذخایر نفتی، به دلیل تحریم‌های آمریکا با بحران انرژی روبروست، حمل کرده اند.

تاکنون دو‌ نفتکش در ونزوئلا پهلو گرفته اند. دومین نفتکش ایرانی با نام Forest روز دوشنبه وارد آب‌های ونزوئلا شد و همانند نفتکش Fortune توسط نیروی دریایی ونزوئلا تا رسیدن به مقصد اسکورت شد.

این اقدام واکنش واشنگتن را به همراه داشت و یک مقام ارشد دولت آمریکا در اظهاراتی عنوان کرد که واشنگتن در حال بررسی اقدامات مناسب برای واکنش نشان دادن به انتقال بنزین توسط ایران به ونزوئلاست. این تحرکات واکنش ایران را به همراه داشت و ایران هشدار داد که در صورت اقدامی از سوی آمریکا، پاسخی قاطع نشان خواهد داد.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس