وزارت خارجه آمریکا برخی گزارش‌ها را مبنی بر تصمیم دولت ترامپ برای آزادسازی دارایی‌های نقدی ایران به منظور تسهیل مقابله جمهوری‌ اسلامی با ویروس «کووید-۱۹» رد کرد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)  «واشنگتن‌فری‌بیکن» در گزارشی به نقل از منابع آگاه گزارش کرد که وزارت امور خارجه آمریکا برخی گزارش‌ها را مبنی بر اینکه […]

وزارت خارجه آمریکا برخی گزارش‌ها را مبنی بر تصمیم دولت ترامپ برای آزادسازی دارایی‌های نقدی ایران به منظور تسهیل مقابله جمهوری‌ اسلامی با ویروس «کووید-۱۹» رد کرد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva)  «واشنگتن‌فری‌بیکن» در گزارشی به نقل از منابع آگاه گزارش کرد که وزارت امور خارجه آمریکا برخی گزارش‌ها را مبنی بر اینکه دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به زودی معافیت‌های تحریمی خاصی را اعطا می‌کند تا طبق آن ایران با دسترسی به دارایی نقدی خود بتواند با ویروس «کووید-۱۹» مقابله کند، رد کرد.

اواخر روز گذشته (جمعه)، روزنامه «میدل ایست آی» در گزارشی به نقل از منابع آگاه گزارش کرده بود که ایالات متحده آمریکا «موافقت کرده است تا با اعطای معافیت‌های مالیاتی به برخی کشورها به آنها اجازه دهد که دارایی‌های مسدود شده ایران را آزاد کنند تا از این طریق به ایران در خرید دارو و تجهیزات برای مقابله با کروناویروس کمک کند».

طبق گزارش واشنگتن فری بیکن، مقادیری از دارایی‌های ایران در حال حاضر  به واسطه نظام تحریم‌های شدید دولت ترامپ، در بسیاری از حساب‌های بانکی اروپا مسدود است.

یکی از مقام‌های وزارت خارجه آمریکا در گفت‌وگو با واشنگتن‌فری‌بیکن، گزارش اخیر میدل ایست آی را غیرواقعی و جعلی توصیف کرد و گفت: «اینگونه گزارش‌ها نادرست است».

یکی از مقام‌های وزارت خارجه آمریکا با تکرار اتهام‌زنی علیه جمهوری اسلامی ایران به واشنگتن فری بیکن گفت: «علیرغم اطلاعات نادرست این رژیم (ایران)، حقیقت این است که این کشور بودجه مورد نیاز برای صرف کردن در تجارت انساندوستانه که به نفع مردم ایران است را در اختیار دارد اما ترجیح می‌دهد که این پول را صرف امور تروریسم و گروههای نیابتی کند. مردم ایران شایسته وضعیت بهتر از این هستند».

با تشدید شیوع کرونا، بسیاری از کشورهای جهان و حتی مقام‌های آمریکایی از جمله نمایندگان کنگره فشارها را به دولت ترامپ برای تسهیل تحریم‌ها علیه ایران، افزایش داده‌اند.

روز گذشته (جمعه) در همین راستا، ۱۱ سناتور آمریکایی طی نامه‌‌ای از «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه و «استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا درخواست کردند که با توجه به شیوع ویروس کرونا دست کم به طور موقت تحریم‌ها علیه ایران و ونزوئلا برداشته شوند.

طبق این گزارش، علیرغم آنکه طبق برجام، ایران می‌بایست اجازه دسترسی به میلیاردها دلار از دارایی‌های مسدود شده خود را داشته باشد اما وضع مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران، موجب شده است که ارتباط جمهوری اسلامی ایران با جامعه مالی جهانی قطع شود.

بسیاری از کشورهای اروپایی از دولت ترامپ درخواست کرده‌اند که به ایران اجازه دسترسی به دارایی‌های مسدود شده را بدهد اما مقام‌های دولت ترامپ با رد این درخواست‌ها مدعی هستند که ایران این دارایی‌ها را برای تقویت برنامه موشکی و تأمین بودجه گروههای مقاومت در سوریه، یمن و لبنان هزینه خواهد کرد.

بر اساس آخرین آمار، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران به ۳۲ هزار و ۳۳۲ نفر رسیده‌اند که از این تعداد ۲ هزار و ۳۷۸ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

شیوع ویروس کرونا در سرتاسر جهان با شتاب بیشتری در حال افزایش بوده و روز جمعه تعداد مبتلایان در سرتاسر جهان به ۵۷۷۴۹۵ نفر رسیدند که از این تعداد ۲۶۴۴۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

  • منبع خبر : فارس