طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی از آغاز عملیات بارگیری جکت سرچاهی نخستین عرشه دریایی این طرح در جزیره قشم خبر داد. به گزارش  پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) و به نقل از روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، رسول فلاح‌نژاد امروز (پنج شنبه، ۱۱ اردیبهشت ۹۹) همزمان با شروع عملیات بارگیری جکت سرچاهی سکوی […]

طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی از آغاز عملیات بارگیری جکت سرچاهی نخستین عرشه دریایی این طرح در جزیره قشم خبر داد.

به گزارش  پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) و به نقل از روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، رسول فلاح‌نژاد امروز (پنج شنبه، ۱۱ اردیبهشت ۹۹) همزمان با شروع عملیات بارگیری جکت سرچاهی سکوی SPD11B از یارد شرکت نفت سازه قشم NSQ گفت: با تلاش کلیه عوامل اجرایی و مدیریتی در سمت پیمانکار و کارفرما، جکت سرچاهی SPD11B و متعلقات مربوط به آن بر روی بارج حامل LB90 قرار خواهد گرفت.

وی درباره مشخصات فنی این سازه گفت: جکت سرچاهی سکوی SPD11B به همراه متعلقات وزنی معادل دو هزار و دویست تن دارد که عملیات بارگیری آن به روش PUSH-PULL انجام شد.

فلاح‌نژاد ارتفاع این سازه دریایی را ۷۶ متر اعلام کرد که در عمق آب حدود ۷۱ متری در موقعیت مخزنی بلوک B فاز ۱۱ پارس جنوبی در خلیج فارس به روش به آب‌اندازی، نصب خواهد شد.

به گفته مدیر مهندسی و ساختمان شرکت نفت و گاز پارس، جکت سرچاهی سکوی SPD11B یکی از دو جکت فاز ۱۱ پارس جنوبی است که پس از نصب، امکان حفاری ۱۲ حلقه چاه تولیدی را در موقعیت نخستین عرشه گازی این طرح در مرز مشترک ایران و قطر در آبهای خلیج فارس فراهم می‌کند.

وی اعلام کرد: پس از عملیات مهاربندی و انتقال این سازه به موقعیت گازی فاز ۱۱ پارس جنوبی، نصب جکت SPD11B توسط شرکت صدف و با استفاده از شناور صدف ۳۰۰۰ تا پایان خردادماه جاری به اتمام خواهد رسید و موقعیت آماده شروع حفاری می‌شود.

طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس، پس از خروج شرکت‌های توتال فرانسه و شاخه بین‌المللی شرکت ملی نفت چین (سی‌ان‌پی‌سی‌آی) به‌طور کامل به شرکت پتروپارس سپرده شده که متناسبا این بخش از کار را به شرکت صف رزموند واگذار کرده است.
هدف از اجرای این طرح، توليد ۲ ميليارد فوت مکعب گاز غنی، انتقال به پالايشگاه‌های موجود پارس جنوبی و استفاده از ظرفیت فرآورشی این پالایشگاه‌ها است.

  • منبع خبر : روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس