سامانه تسلیحات لیزری کشتی «یواس‌اس پورتلند» نیروی دریایی آمریکا توانست در نخستین آزمایش آن در سطح دریا یک پهپاد را ساقط کند. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، «اسپوتنیک» در گزارشی نوشت: ناوگان اقیانوس آرام نیروی دریایی آمریکا روز جمعه اعلام کرد کشتی «یواس‌اس پورتلند (ال‌پی‌دی ۲۷)» موفق شد یک […]

سامانه تسلیحات لیزری کشتی «یواس‌اس پورتلند» نیروی دریایی آمریکا توانست در نخستین آزمایش آن در سطح دریا یک پهپاد را ساقط کند.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) به نقل از خبرگزاری فارس، «اسپوتنیک» در گزارشی نوشت: ناوگان اقیانوس آرام نیروی دریایی آمریکا روز جمعه اعلام کرد کشتی «یواس‌اس پورتلند (ال‌پی‌دی ۲۷)» موفق شد یک پهپاد را در اولین آزمایش سامانه سلاح لیزری «MK ۲ MOD ۰» در دریا در ۱۶ ماه مه، غیرفعال کند.

 

 

این سامانه توسط شرکت صنایع دفاعی «نورثروپ گرومن» که به صورت پیمانکاری با وزارت دفاع آمریکا کار می‌کند و اداره تحقیقات نیروی دریایی ساخته شده و هنگامی که به بهره‌برداری رسید به عنوان نخستین اجرای تحت کنترل سامانه لیزر حالت جامد از نوع انرژی بالا تحسین شد.«کری سندرز»، فرمانده کشتی یواس‌اس پورتلند گفت: با انجام آزمایش‌های پیشرفته در دریا علیه پهپادها و کشتی‌های کوچک، درباره قابلیت‌های نمایشگر سامانه سلاح‌های لیزری حالت جامد اطلاعات ارزشمندی به دست می‌آوریم.

 شرکت نورثروپ گرومن و نیروی دریایی آمریکا تاکنون اطلاعاتی را درباره این سامانه فاش نکرده‌اند، اما شبکه یوتیوبی «درایو» پیش از این نصب این سامانه را در دسامبر ۲۰۱۹ بعد از انتشار تصاویر آن در شبکه‌های اجتماعی گزارش کرد. در این گزارش اعلام شد که چند مورد از اجزای این سامانه از جمله تجهیزات خنک‌کننده، تولید انرژی و هدایت‌کننده اشعه آن، مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

بنابر بیانیه ناوگان اقیانوس آرام، نیروی دریایی آمریکا از سال ۱۹۶۰ در زمینه تولید سلاح‌های انرژی مستقیم از جمله لیزر فعالیت می‌کند.

سندرز ادعا کرد که قابلیت‌های پیشرفته سامانه سلاح‌های لیزری به نیروی دریایی آمریکا امکان می‌دهد تعریف جدیدی از جنگ در سطح دریا ارائه دهد.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس