وزير نيرو با اشاره به ضرورت توسعه استان خراسان جنوبي گفت: مناطق مرزي ما بايد به عنوان ويترين كشور از رونق بسيار خوبي برخوردار باشند، سطح اشتغال در اين استان‌ها بالا و توسعه، آباداني و شرايط زيست محيطي در وضعيت مطلوبي باشد. به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) و به نقل از پاون، «رضا […]

وزير نيرو با اشاره به ضرورت توسعه استان خراسان جنوبي گفت: مناطق مرزي ما بايد به عنوان ويترين كشور از رونق بسيار خوبي برخوردار باشند، سطح اشتغال در اين استان‌ها بالا و توسعه، آباداني و شرايط زيست محيطي در وضعيت مطلوبي باشد.

به گزارش پایگاه خبری صدای دیپلماسی ایران(idva) و به نقل از پاون، «رضا اردكانيان» روز شنبه در آيين بهره‌برداري از سد «سياهو» در سربيشه استان خراسان جنوبي كه در پنجمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران صورت گرفت، افزود: در يكي دو سال اخير بارش رحمت الهي در كل كشور در وضعيت مطلوبي است و در اين استان شرايط خوب‌تري دارد. تا همين روزها حدود ۳۰۵ ميلي‌متر در سطح كشور بارش داشتيم كه به نسبت به دوره بلندمدت ۵۱ ساله حدود ۳۰ درصد افزايش داشته كه اين افزايش در خراسان جنوبي ۴۷ درصد است.

وي اضافه كرد: در سطح كشور به نسبت سال گذشته حدود ۷ درصد كاهش بارش داريم كه در استان خراسان جنوبي نه تنها كاهشي نداشتيم كه حدود ۲۰ درصد هم افزايش داريم.

اردكانيان با اشاره به اینکه طرح‌هاي متعددي براي پايداري منابع آب در این استان داريم، گفت: از جمله اين‌ طرح‌ها استفاده از آب درياست كه تخصيص آن چندي قبل داده شد و اميدواريم با ترتيب‌هايي كه دارد در مراحل اجريي قرار گيرد.

وزير نيرو همچنين با اشاره به نامگذاري امسال از سوي رهبر انقلاب به عنوان سال «جهش توليد» گفت: اين نامگذاري براي امسال انتخاب هوشمندانه‌اي است؛ نه به جهت اين كه در فضاي تحريم‌هاي ناجوانمردانه اقتصادي هستيم و بايد بيش از پيش به ظرفيت‌هاي داخلي در عرصه توليد تكيه كنيم بلكه امسال، سال آخر دوره هشت ساله دولت تدبير و اميد نيز است و به طور طبيعي در سال آخر، مثل هر موتوري، موتور دولت هم گرفتار يك كندي مي‌شود و اين از اقتضائات اين رفت و آمدها در دولت‌هاست.

وي افزود: عنوان جهش توليد بدين معناست كه امسال دور موتور دستگاه‌ها نه تنها نبايد كند شود، بلكه بايد با دور تندتري به حركت خود ادامه دهد.

اردكانيان گفت: ما در وزارت نيرو بنا را بر اين گذاشتيم كه طبق تجربه موفق نيم سال گذشته كه ۲۲۷ طرح را در ۳۱ استان كشور با سرمايه‌گذاري بيش از ۳۳ هزار ميليارد تومان به بهره‌برداري رسانديم، ان‌شاء الله امسال حدود ۲۵۰ طرح عمده و بزرگ را در نقاط مختلف كشور با سرمايه‌گذاري حدود ۵۰ هزار ميليارد تومان به ثمر برسانيم و اين تنها بخشي از دستاوردهاي اين پويش #هرهفته_الف_ب_ايران است كه ناظر بر ساخت و سازهاست و امسال بنا داريم در عرصه ساز و كارها هم دستاوردهاي ماندگاري داشته باشيم.

وي همچنين با اشاره به اجراي طرح وزارت نيرو مبني بر فراخوان عمومي براي انتخاب و انتصاب مديران ارشد از حدود دو سال پيش گفت: امروز بيش از ۹۰ مدير ارشد آب و برق از سطح معاون وزير تا مديران كل در ستاد و مديران عامل در استان‌ها را از طريق اين فراخوان انتخاب مي‌كنيم و در گام اول، انتخاب ما از بين داوطلبان واجد شرايط است.

اردكانيان در عين حال خاطرنشان كرد: طرح‌هایی که امروز افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها رسما آغاز می‌شود نقش تعیین کننده‌ای را در توسعه استان خراسان جنوبی خواهند داشت.

وي گفت: استان خراسان جنوبی نخستین استانی است که طرح سازگاری با کم آبی در این استان تدوین شد و به تصویب کارگروه ملی مرکب از چهار تن از وزرا و دو تن از معاونان رییس جمهوری رسید‌.

وزير نيرو يادآوري كرد: این سند، نقشه راهی برای سال‌های پیش رو و تضمینی برای همکاری نزدیک تمام دستگاه‌های اجرایی در ارتباط با یکی از زیربنایی‌ترین عرصه‌های مدیریت منابع آب در استان‌های مرزی کشور است.

وي افزود: فرصت‌های زیادی را برای پیشبرد این طرح‌ها پیش رو داریم ولی متاسفانه هنوز ساختار اداری و سازمان حکمرانی ما در بخش اجرا و اداری از دو مشکل مزمن اعم از سیستم شدیدا متمرکز و سیستم شدیدا بخشی شده در رنج است. این دو بیماری بر روی هم اثر تشدید کننده دارند و این دو موانع اصلی در سرعت بخشی به طرح‌هاي توسعه هستند كه در چنين شرايطي و در مواجهه با اين واقعيت نقش استانداران فوق‌العاده تعيين كننده است.

آبرساني به تمام روستاهاي بالاي ۲۵ خانوار خراسان جنوبي تا ۲ سال آينده

وزير نيرو همچنين درباره طرح‌هاي وزارت نيرو در استان خراسان جنوبي گفت: براي مجتمع‌هاي آبرساني روستايي ۱۰۰ درصد تخصيص داده شده است و اين استان از معدود استان‌هايي است كه از ساز و كار ماده ۵۶ به ميزان ۲۵۰ ميليارد تومان استفاده كرده و تا دو سال آينده به تمام روستاهاي بالاي ۲۵ خانوار در اين استان آبرساني مي‌شود.

اردكانيان با اشاره به بهره برداري سد سياهو به عنوان چهل و يكمين سد مخزني احداث شده در دولت تدبير و اميد از نيمه سال ۹۲ تاكنون گفت: اين رقم تا پايان دولت دوازدهم به ۵۲ سد خواهد رسيد.

اردكانيان افزود: يكي از مهم‌ترين مصارف اين سدها تامين آب قابل تنظيم براي كشاورزي است كه اين مستلزم وجود شبكه هاي آبياري و رهكشي است كه تا پايان دولت بيش از ۳۳۰ هزار هكتار شبكه‌هاي مدرن آبياري و زهكشي در كشور افتتاح شده و خواهد شد.

وی با بیان اینکه مسئوليت مشترك ما ارتقاي احساس رضامندي در بين مردم است، افزود: تصفيه‌خانه فاضلاب سربيشه هم از طريق بيع متقابل تا سه ماه آينده اجرايي مي‌شود.

وزیر نیرو درباره آبرساني به ۱۵ روستاي خراسان جنوبي هم گفت: كشور از اين حيث در شرايط خوبي قرار دارد و تاكنون هشت ميليون نفر از جمعيت روستايي كشور از شبكه آب پايدار و بهداشتي بهره‌مند شده‌اند.

بهره‌برداری از پروژه آبرسانی به ۱۵ روستای خراسان جنوبی

بر اساس این گزارش پروژه آبرسانی و تامین آب پایدار ۱۵ روستای استان خراسان جنوبی نیزبا حضور وزیر نیرو با اعتبار ۲۴۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید.

در آیین افتتاح این پروژه با بیان اینکه امروز پروژه آبرسانی به ۱۵ روستا به صورت نمادین در روستای درمیان افتتاح می شود، گفت: با افتتاح این پروژه ۱۰ هزار نفر جمعیت ساکن در این روستاها، از نعمت آب شرب سالم و پایدار بهره مند می شوند.

وی به نقش بی بدیل برادران اهل سنت در مناطق مرزی کشور به ویژه استان خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: نقش مهم اهل سنت در مناطق مرزی در راستای تثبیت جمعیت، دلگرم نگه داشتن مردم و ارشاد مسئولین، بی‌بدیل است.

لازم به ذکر است، این پروژه ها با حجم عملیاتی شامل حفر و تجهیز دو حلقه چاه عمیق، لوله گذاری خط انتقال و شبکه توزیع به طول ۸۱ کیلومتر، احداث ۲۲۰۰ مترمکعب مخزن ذخیره و احداث ۱۲ باب ایستگاه پمپاژ به بهره برداری می رسد.

با بهره برداری از این پروژه روستاهای خوشینه علیا، زیراج، کلاته نو و عباس آباد شهرستان بیرجند، روستاهای درمیان، فورگ، اره فورگ و ذکری شهرستان درمیان، روستاهای دهو، آتشکده علیا و سفلی شهرستان بشرویه، شهرک نزومند شهرستان زیرکوه و روستای نیگ شهرستان قاینات از آب شرب پایدار برخوردار شدند.

دسترسی ۸ ميليون نفر از جمعیت روستایی به شبكه آب شرب پايدار و بهداشتي

وزير نيرو گفت: امروز سطح برخورداري روستاييان در ايران از شبكه‌هاي آب پايدار و بهداشتي بيش از ۲۰ درصد از متوسط جهاني بالاتر است.

اردكانيان در حاشيه آيين بهره‌برداري از عمليات آبرساني به ۱۵ روستاي استان خراسان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اين متوسط در جهان حدود ۵۵ درصد و در كشور بيش از ۷۵ درصد است؛ البته آنچه در خور مردم و شايسته آنهاست بيش از اين است و سعي مي‌كنيم سهم قابل ملاحظه‌اي در كم كردن فاصله خدمت‌رساني در شهر و روستا داشته باشيم.

 

وي همچنين درباره يكپارچه‌سازي شركت‌هاي آب و فاضلاب شهري و روستايي در استان‌ها گفت: سال گذشته با تصويب هيئت وزيران، شوراي عالي اداري و ابلاغ رئيس جمهوري، در سراسر كشور شركت‌هاي آب و فاضلاب روستايي و شهري به صورت يكپارچه درآمدند و از ابتداي امسال در هر استان يك شركت آب و فاضلاب استاني داريم و اين به معناي يكپارچه شدن امكانات اين دو شركت اعم از منابع مالي، انساني، تاسيسات و تجهيزات است و انتظار مي‌رود تا پايان شهريور امسال قادر باشيم گزارشي را به مردم، دولت و رئيس جمهوري ناشي از آثار اين يكپارچه‌سازي ارائه دهيم.

وي يادآوري كرد: ۹ هزار پست دولتي در اثر اين يكپارچه‌سازي در جهت كوچك‌سازي دولت قرار گرفت و به لحاظ امكانات مالي موجود، هر چند شرايط، شرايط گشايش نيست اما انتظار مي‌رود سرعت قابل ملاحظه‌اي به طرح‌هاي آبرساني روستايي داده شود.

اردكانيان خاطرنشان كرد: نمونه آن در روزهاي اخير در استان خوزستان است؛سرعتي كه در هفته‌هاي پيش رو و پشت سر گذاشته شده براي آبرساني به برخي مناطق دچار مشكل در اين استان صورت گرفت، ناشي از اين امر است.

وي ادامه داد: در استان خراسان جنوبي هم كارهاي خوبي انجام شده است؛ امروز ۱۵ روستا به صورت همزمان در مناطق مختلف استان با جمعيت ۱۰ هزار نفر از شبكه آب سالم و پايدار مطابق برنامه‌اي كه شركت آب و فاضلاب استان دارد بهره‌مند مي‌شوند و از طرف ستاد آب و فاضلاب كشور هم حمايت خواهد شد.

وزیر نیرو با بیان اینکه منابع استاني هم با كمك استاندار خراسان جنوبي در خدمت اين طرح قرار خواهد گرفت، گفت: اميد است تا پايان دولت دوازدهم بتوانيم كار بزرگي را كه از سال ۹۲ شروع شده و امروز بيش از ۸ ميليون نفر از روستائيان كشور به شبكه‌هاي آب پايدار و بهداشتي متصل هستند، به حدود ۱۰ ميليون نفر افزايش يابد و اين دستاورد بسيار بزرگي است.

  • منبع خبر : پاون